2011 Sarı Tohumculuk kuruldu.

Tarımda zahire, yem hammaddesi alım satımı, un ve yağ sanayine kadar çeşitli sektörlerde 1979 yılından bu zamana kadar çalışan Osman Sarı ve tohumculuk sektörüne 1992 yılında girmiş olan İbrahim Toruk’un fikir paylaşımı sonucu ilk temelleri atılmıştır.

2012 Hibrit ayçiçek tohumu Duna üretimine başlandı.

Firmamız sektörde kendine farklı bir yol çizerek, kendi çeşitlerine sahip olmayı seçmiştir. İlk çeşidimiz Trakya Birlik Tohum A.Ş. ile Trakya Tarımsal Araştırma Enstitüsü’nün TUBİTAK projesinden ortaklaşa geliştirdiği DUNA hibrit ayçiçek tohumunun haklarını alarak üretimine başlamıştır. Trakya Tarımsal Araştırma Enstitüsü ile ortaklaşa çalışarak geliştirilen çeşitlerle, Rusya’da tescil başvurusunda bulunulmuştur.

2013 İki sıralı arpa çeşidimiz SEYMEN, üretim izni aldı.

Firmamız, kuruluşundan itibaren ıslah çalışmalarına önem vermiştir. Ülkemizin başarılı AR-GE kuruluşlarından olan Trakya Tarım firması ile ortaklaşa yürütülen ıslah çalışmaları sonucu, ıslah bahçesinden iki adet buğday ve iki adet arpa çeşidine üretim iznine başvuruda bulunulmuştur. Başvurulan dört çeşit de tescil denemelerine kabul edilerek, iki sıralı arpa Seymen, altı sıralı arpa Güzelce ve ekmeklik buğday İnecikli çeşitlerimiz üretim izni almışlardır.

2015 İki sıralı arpa çeşidimiz SEYMEN ve ekmeklik buğday çeşidimiz SARI MUSTAFA tescil oldu.

Tescil denemelerinde aldığı rekor verim sonucunda komisyonda oy birliğiyle iki sıralı arpa çeşidimiz SEYMEN tescil edilmiştir. Ülkemizde yaygın olarak görülen sarı pas (pucinia striiformis) hastalığına %100 dayanıklı olması ve yüksek verim potansiyeli ile ekmeklik buğday çeşidimiz SARI MUSTAFA aynı komisyonda tescil edilmiştir. Bunun sonucunda firmamız, ülkemizde tahıl grubunda kendi çeşidine sahip 4. firma olmuştur.

2017 AR-GE & Üretim tesisimiz kuruldu.

Bu yıl firmamız için atılım yılı olmuştur. Çeşitlerin pazarda kabul görmesi ve orantılı olarak pazar payını arttırması sonucunda firmamız, yatırım yapma planını gündemine almıştır. Firmamız, ülkemizde 2017 yılında tahıl tohumu işleme ve temizleme konusunda en iyi teknolojik donanıma sahip tesisi kurmuştur.
T.C. Tarım Bakanlığı tarafından “Özel Sektör Tarımsal Araştırma Kuruluşu” tescil belgesine hak kazanılmıştır.
Rusya Federasyonu’nda iki adet hibrit ayçiçek çeşidimiz DUNA ve VOLGA CL tescil edilmiştir. Bunun sonucunda firmamız, ülkemizde Rusya’da çeşit tescil ettiren 3. firma olmuştur.

2018 Altı sıralı arpa çeşidimiz İSKENDER tescil oldu.

Islah çalışmalarımızın devamı sonucunda elde edilen, verim potansiyeli yüksek altı sıralı arpa çeşidimiz İskender, araştırma komisyonu tarafından tescil edilmiştir.
Trakya Tarımsal Araştırma Enstitüsü ile hibrit ayçiçek geliştirme projesine başlanmıştır.

2020 Milli hibrit ayçiçek çeşidimiz TR2242CL ve ekmeklik buğday çeşidimiz BAŞKAN üretim izni aldı.

Tarımsal Araştırmalar ve Politikalar Genel Müdürlüğü(TAGEM)’ne bağlı Trakya Tarımsal Araştırma Enstitüsü(TTAE) ile yapmış olduğumuz 2007/1 projesinin ürünü olan milli hibrit ayçiçek TR2242CL çeşidimiz ve firmamızın ıslah bahçesinden geliştirdiğimiz yüksek kaliteli ve verimli ekmeklik buğday BAŞKAN çeşidimiz üretim izni alarak Tohum Tescil Sertifikasyon Merkez Müdürlüğü(TTSM) tarafından tescil denemelerine kabul edilmiştir.

İletişim

Sarı Tohum

Kepenekli Mah. Kurt Ayazma Cad. No:5 59700
MURATLI / TEKİRDAĞ

Tel +90 (282) 377 10 12

Faks +90 (282) 377 10 14

info@saritohum.com

Bize Ulaşın